ساعات کاری: شنبه تا چهار شنبه 8:30 -20:00 پنج شنبه 8:30 -14:00 - تماس : 09149656059
 توربوشارژر خودرو چیست؟

توربوشارژر خودرو چیست؟

تقویت موتورهای خودروها این روزها به یک بحث بسیار داغ و جذاب بین ماشین بازها تبدیل شده است و هر یک روشی را برای این که بتوانند موتور خودرو خود را تقویت کنند، امتحان کرده‌اند. همان طور که می‌دانید روش‌های زیادی برای تقویت قدرت موتور در اتومبیل‌ها وجود دارد که یکی از بهترین و کم دردسرسازترین آن‌ها، استفاده از توربوشارژر است. اگر شما هم قصد دارید که موتور ماشین خود را تقویت کنید اما نمی‌دانید که توربوشارژر خودرو چیست و چگونه عمل می‌کند؟ ما را تا انتها دنبال کنید.

شماره تلفن : 09149656059

اینستاگرام ما کلیک کنید

توربوشارژر خودرو چیست؟

توربوشارژ خودرو چیست؟

داشتن سرعت زیاد تنها زمانی می‌تواند به وقوع بپیوندد که شما موتور قوی و کارآمدی داشته باشید. شاید در نگاه اول به خودتان بگویید که داشتن یک موتور نسبتا متوسط با مخزن سوخت خیلی بزرگ راه حل تقویت موتور است، اما باید خدمتتان عرض کنیم که این راه، یکی از راه‌های از مد افتاده و پر هزینه است و باعث خواهد شد تا شما در تامین سوخت به مشکل بربخورید.

به همین دلیل علاقه مندان به حوزه تقویت اتومبیل و مکانیکی بیشتر از توربوشارژر خودرو برای تقویت اتومبیل خود استفاده می‌کنند که روشی بسیار مطمئن و به صرفه است و لازم نیست هزینه خیلی زیادی متحمل شوید. اما قبل از انجام این کار شما باید بدانید که توربوشارژر خودرو چیست و چگونه عمل می‌کند؟

توربوشارژ چیست؟

توربوشارژ چیست؟

حتما تا به حال متوجه شده‌اید که دود زیادی هنگام کارکرد موتور از اگزوز خارج می‌شود. این دود حاصل سوختن سوخت ماشین است و علاوه بر گرمای زیادی که دارد، انرژی زیادی را هم داراست که در فضا آزاد می‌شود. این مسئله هم باعث هدر رفت انرژی شده و هم این که محیط زیست را آلوده می‌کند.

اما آیا تا به حال فکر کرده‌اید که از این انرژی خارج شده و هدر رفته برای تقویت موتور می‌توان استفاده کرد؟ این دقیقا همان کاری است که توربورشارژر خودرو انجام می‌دهد.

موتورها برای تامین انرژی خود سوخت موجود در باک را مصرف می‌کنند به این صورت که سوخت به داخل موتور پمپاژ شده و با هوای موجود در سیلندرها ترکیب می‌شود تا یک انفجار کوچک به وجود بیاید. این انفجار کوچک انرژی لازم برای حرکت پیستون‌ها و چرخ دنده‌های داخل موتور را تامین می‌کند.

از لحاظ تئوری میزان سرعت یک خودرو مساوی است با میزان سوخت سوزانده شده در داخل موتور. به همین دلیل در مسابقات اتومبیل رانی به جای ۴ و یا ۶ سیلندر، از ۸ یا ۱۲ سیلندر استفاده می‌کنند تا سوخت بیشتر سوزانده شود و ماشین شتاب بیشتری به خود بگیرد.

اما در ماشین‌هایی که در مناطق شهری استفاده می‌شود، به جای این کار از توربوشارژر استفاده می‌کنند که بسیار با صرفه تر و بهتر است و می‌توانید نیروی اضافی خارج شده از اگزوز را دوباره وارد چرخه کرده و ماشین شما قدرت و در نتیجه شتاب بیشتری به دست آورد.

توربوشارژر خودرو چگونه عمل می‌کند؟

در انواع هواپیماها مثل جت، معمولا هوای سرد به داخل محفظه سوخت مکیده می‌شود و این باعث سوختن بیشتر سوخت مایع شده و انرژی تولید شده از پشت خارج می‌شود. خارج شدن این انرژی باعث می‌شود تا انرژی زیادی برای به حرکت در آمدن ماشین به وجود آید.

این دقیقا همان کاری است که یک توربوشارژر خودرو انجام می‌دهد اما در اتومبیل شما. توربوشارژر هوای بیشتری را به داخل موتور سوق می‌دهد در نتیجه انفجار بیشتری صورت گرفته و انرژی زیادی تولید می‌شود.

هرچه میزان انتقال اکسیژن به داخل موتور بیشتر باشد، میزان انفجار هم بیشتر خواهد شد و ماشین قدرت بیشتری خواهد داشت.

توربوشارژر دارای دو پمپ است که روی شفت فلزی می‌نشینند. یکی از این توربین‌ها در مسیر اگزوز قرار دارد که به دور هم می‌چرخند. این توربین انرژی خارج شده از اگزوز را گرفته و وارد چرخه می‌کند.

چون این انرژی گرفته شده از اگزوز، گرم است و گرمای زیاد باعث می‌شود تا رادیاتور هم بیشتر از حد مجاز گرم شود، یک مبدل حرارتی در مسیر تعبیه شده تا این گرما گرفته شده و انرژی با دمای نرمالی به داخل موتور و سیلندرها منتقل شود.

توربین دوم هم هوای خنک موجود در بیرون را به داخل موتور هدایت می‌کند و به این طریق میزان هوای وارد شده به سیلندر و موتور جهت احتراق، افزایش می‌یابد که نتیجه آن قدرت گرفتن موتور است.

نحوه کار توربوشارژ

نگاهی دقیق‌تر به نحوه کار توربوشارژر:

اگر بخواهیم دقیق‌تر و جزء به جزء نحوه کارکرد یک توربوشارژر را خدمتتان بیان کنیم باید بگوییم که:

  1. هوای خنک وارد موتور شده و به سمت کمپرسور و سیلندر حرکت می‌کند.
  2. فن کمپرسور نیز در مکش هوای بیشتر کمک می‌کند.
  3. کمپرسور هوای ورودی خنک را فشرده کرده و آن را منفجر می‌کند.
  4. هوای گرم و فشرده شده از مبدل حرارتی رد می‌شود تا گرمای آن کاهش یابد.
  5. این بار هوای خنک و فشرده وارد سیلندر می‌شود تا سوخت بیشتری به دلیل وجود اکسیژن و هوای بیشتر سوزانده شود.
  6. از آنجا که سیلندر سوخت بیشتری می‌سوزاند انرژی زیادی نیز تولید می‌شود.
  7. گاز تولید شده در سیلندر از طریق خروجی اگزوز خارج می‌شود.
  8. این گازهای خروجی داغ باعث می‌شوند تا توربین نصب شده بر روی شفت با سرعت بیشتری بچرخد.
  9. در این چرخش دوباره گاز کمتری از اگزوز به بیرون رانده می‌شود و در نتیجه موتور انرژی کمتری را هدر می‌دهد و بخش زیادی از این انرژی دوباره وارد چرخه می‌شود.

سوالات متداول در مورد نحوه کار توربوشارژ خودرو:

اگر مطالب بالا را خوانده باشید و ماشین باز قهاری نباشید، مطمئنا سوالات زیادی به ذهنتان رسیده که در این بخش قصد داریم به مهم‌ترین این سوالات پاسخ بدهیم.

قدرت اضافی برای افزایش قدرت موتور از کجا تامین می‌شود؟

توربوشارژر خودرو قدرت موتور اتومبیل را افزایش می‌دهد اما این افزایش قدرت، تنها از انرژی گرفته شده از اگزوز تامین نمی‌شود و این باعث سردرگم شدن بسیاری از افراد در نحوه کارکرد توربوشارژ می‌شود.

با استفاده از توربوشارژر خودرو، مقداری از انرژی موجود در اگزوز توسط کمپرسور مهار می‌شود و این باعث احتراق مقدار بیشتر سوخت می‌گردد. این سوختن بیشتر باعث تولید انرژی بیشتر جهت حرکت می‌گردد. دلیل اصلی این که توربوشارژ به میل لنگ متصل نمی‌شود نیز این است که مستقیما به توان خودرو نمی‌افزاید و این باعث می‌شود تا اتومبیل سوخت بیشتری بسوزاند و قدرت بیشتری هم کسب کند.

یک توربوشارژ چه مقدار موتور را تقویت می‌کند؟

اگر یک توربوشارژر به موتور قدرت بیشتری بدهد، پس توربوشارژ بزرگ‌تر نیز قادر است تا انرژی بیشتری را تامین کند. اما در این جا باید بدانید که میزان سوخت در سیلندرها و همچنین مقدار احتراق در موتور دارای ظرفیت خاصی است و نمی‌توان همواره با تغییر اندازه توربوشارژ، انرژی زیادی را تامین کرد. پس علاوه بر اندازه توربوشارژ، محدودکننده‌های زیادی نیز وجود دارد که باید مد نظر داشته باشید.

ممنون که تا انتها با مطلب توربوشارژر خودرو چیست و چگونه عمل می‌کند؟ همراه ما بوید. امیدواریم که توانسته باشیم به صورت کامل و خیلی ساده شما را توربوشارژ و کاری که دقیقا انجام می‌دهد آشنا سازیم.

ما در توربو رامین که قریب به ۱۹ سال در این حوزه فعالیت می‌کنیم، با تعمیرات و تقویت انواع اتومبیل ایرانی و خارجی در خدمت هموطنان عزیزمان بوده و هستیم. شما به راحتی می‌توانید به مرکز خدمات رسانی ما در تبریز به آدرس باغمیشه، چهار راه میثاق مراجعه کنید و بعد از مطرح کردن خواسته خودتان، اتومبیل خود را در اختیار کادر مجرب ما قرار داده و در اسرع وقت آن را تحویل بگیرید.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه فعالیت‌های ما حتما سری به صفحه اصلی ما زده و برای ارتباط با ما نیز می‌توانید با شماره‌های موجود در بخش تماس با ما تماس حاصل فرمایید.

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *